6 důvodů proč je SaaS lepší, než on-premise software

Červenec 10, 2016
SoftwareONE Czech Republic

Autor

SoftwareONE Czech Republic

Jaké jsou hlavní výhody řešení Software-as-a-Service (SaaS)? A proč je to lepší volba, než tradiční, licencovaný on-premise software?

Jak cloud otevírá nové cesty práce a řízení IT, mnoho organizací vidí výhody SaaS – tedy způsobu práce, kdy k veškerému vašemu softwaru přistupujete po internetu, než abyste investovali do on-premise hardwarových a softwarových řešení. A jaké jsou to výhody?

1. Budete mít vždy nejnovější software

Se Software-as-a-Service budete mít vždy nejnovější verzi softwaru. Proto se nemusíte obávat, že bude váš software zastaralý. A také nemusíte investovat do nákladných upgradů. Váš software se bude aktualizovat na nejnovější uvolněnou verzi automaticky – to vše v rámci ceny uvedené ve vaší SaaS smlouvě.

Pro vaše on-premise řešení je samozřejmě také možné zakoupit software assurance, abyste rovněž mohli upgradovat na nejnovější verzi. Ovšem stále budete muset provést určitý počet manuálních instalací. Také musíte za software assurance předem zaplatit, což znamená další náklady. A ty budou kalkulovány dle počtu uživatelů, které máte v době uzavření smlouvy – bez možnosti úpravy po celou dobu platnosti smlouvy

Je také třeba poznamenat, že některé typy software assurance pokrývají pouze minoritní aktualizace a nikoli hlavní upgrady. Takže vám stále může zůstat zastaralý software.

2. Vyhnete se podlicencování

V případě SaaS řešení odpovídá počet licencí počtu vašich uživatelů. Proto je nemožné pořídit méně licencí, než kolik potřebujete, jelikož každá z nich je svázána s konkrétním uživatelem. Takže nemůžete zjistit, že zaměstnancům chybí licence, aby mohli dělat to, co potřebují.

S SaaS si také můžete být jistí, že jsou všechny licence aktuální a plně odpovídají licenčním podmínkám. Takže můžete zrušit softwarový audit a zajistit se proti případným vysokým pokutám.

3. Upravíte si licence – kdykoli budete potřebovat

Jestliže získáváte svůj software prostřednictvím SaaS smlouvy, můžete kdykoli upravit počet licencí. Máte nové zaměstnance? Žádný problém – prostě jen přidáte do své stávající smlouvy nové uživatele. Ukazuje reporting vaší infrastruktury, že některé licence nejsou plně využívány? Jednoduše snížíte počet licencí, za které platíte.

Úprava vašeho předplatného se provádí zpravidla na měsíční bázi. A samozřejmě je závislá na smlouvě, kterou máte se svým poskytovatelem SaaS řešení. Ovšem zvyšování a snižování počtu licencí je s SaaS mnohem jednodušší, než u statických licencí, které byste si jinak museli koupit pro on-premise řešení.

4. Využijete ověřené postupy instalace a použití

Rozlučte se s nemotornými serverovými instalacemi, nesprávně nastaveným softwarem a sháněním instalačních disků, když se něco pokazí. Jestliže investujete do SaaS řešení, je poskytování softwaru rychlé, jednoduché a bezproblémové. Poskytovatelé SaaS řešení nasbírali nejlepší postupy z předchozích instalací. A také nepřetržitě vylepšují své služby a řešení, aby vám mohli poskytnout nejlepší užitek ze softwaru.

5. Rychlejší nasazení i provoz

S využitím SaaS je mnohem rychlejší provést implementaci, jelikož je vše již instalováno a přednastaveno. Nemusíte instalovat servery, jako by bylo třeba s on-premise řešením. Také zde není třeba žádné ruční nastavení na každém stroji nebo zařízení.

Váš poskytovatel také bude schopen poskytnout vám poradenství a asistenci při nasazování vašeho nového prostředí a zajištění, že budete vědět, jak jej používat – což vám může pomoci získat z vašeho softwaru ještě více a ušetřit další čas.

6. Snížení vašich investic do hardwaru

S SaaS přistupujete ke všem vašim aplikacím prostřednictvím internetu. A jelikož je vše hostováno na serverech vašeho poskytovatele, není potřeba pořizovat on-premise hardware nebo software.

Takže můžete snížit vaše výdaje a efektivně přesunout vaše investice do IT z kapitálových výdajů do provozních nákladů. S menším množstvím on-premise hardwaru, který je třeba podporovat a spravovat, bude mít váš IT tým více času soustředit se na jiné kriticky důležité projekty, které vám pomohou růst.

cestou cloudu

Diskuze je uzavřena