Co nabízí „Windows jako služba“?

Březen 1, 2017
SoftwareONE Czech Republic

Autor

SoftwareONE Czech Republic

Microsoft tradičně uváděl nové verze Windows každých několik let, což kladlo na organizace velkou zátěž při testování, nasazování a školení uživatelů na novou verzi.

S ohledem na problémy dnešního rychle se měnícího prostředí, kde je třeba řešit zabezpečení, spravovatelnost a možnosti nasazení, uvedl Microsoft Windows 10. Ten představuje nový koncept, nazvaný „Windows jako služba“.

Namísto doplňování a uvolňování nových funkcí v nové verzi Windows se nové funkce jednoduše dodávají v rámci verzí Windows 10. Tento koncept pomáhá organizacím snadněji nasazovat aktualizace s minimálním dopadem na uživatele, podobně jako v případě Office 365.

Ve verzi Windows 10 jsou pouze dva typy vylepšení:

 • Funkční aktualizace: Tímto způsobem jsou dvakrát až třikrát do roka přidávány nové funkce.
 • Kvalitativní aktualizace: Takto jsou nejméně jednou měsíčně poskytovány opravy zabezpečení a spolehlivosti.

Tyto nové verze jsou nasazovány v rámci nových režimů podpory, nazvaných „Servicing Branches“. Tento přístup dělí uživatele na skupiny pro nasazení funkčních a kvalitativních aktualizací pro jednodušší nasazování nových verzí. Existují tři režimy podpory pro sladění aktualizací v rámci těchto skupin:

 1. Current Branch (CB): Tato skupina získává funkce, jakmile jsou uvolněny na běžný trh. Tento režim je dostupný uživatelům všech edic Windows 10 (mimo Windows 10 Enterprise LTSB), kteří získají všechny aktualizace zabezpečení, opravy chyb a nové funkce, jakmile je Microsoft uvolní. Jakmile Microsoft oficiálně uvolní funkční aktualizaci pro Windows 10, je tato aktualizace označena jako určená pro CB, což ji zpřístupní pro každý počítač, ve kterém není nakonfigurováno odložení aktualizací, takže si ji mohou tato zařízení okamžitě instalovat.

  Nejlepší pro: Ideální pro pilotní nasazení a testování aktualizací funkcí Windows 10 a pro uživatele, jako jsou například vývojáři, kteří potřebují okamžitě pracovat s nejnovějšími funkcemi.

 2. Current Branch for Business (CBB): Jde o konfiguraci, kdy můžete odložit získávání funkčních aktualizací, když povolíte odložení aktualizací v zásadách skupiny, v nástroji na správu mobilních zařízení, jako je Microsoft Intune, nebo manuálně v nastavení klienta. CBB umožňuje odložit aktualizace, ale současně jsou podporovány vždy jen dvě CBB verze. Každá verze s aktualizacemi funkcí bude podporována a aktualizována nejméně po dobu 18 měsíců.

  Nejlepší pro: CBB je ideální pro každou organizaci, která by možná potřebovala více času na testování před nasazením v rámci svého prostředí, dříve než nasadí aktualizované funkce.

 3. Long Term Servicing Branches (LTSB): Režim LTSB je standardně dostupný v edici Windows 10 Enterprise LTSB. Toto sestavení Windows neobsahuje mnoho vestavěných aplikací, jako jsou Microsoft Edge, klient Windows Store, Cortana (dostupné zůstávají jen omezené možnosti vyhledávání), Pošta, Kalendář, OneNote, Počasí, Zprávy, Sport, Peníze, Fotky, Kamera, Hudba a Hodiny. Servisní model LTSB neposkytuje žádné nové funkční aktualizace. LTSB získává jen kvalitativní aktualizace, aby byla zajištěna aktuálnost zabezpečení zařízení.

  Nejlepší pro: Microsoft směřuje servisní model LTSB do zařízení se speciálními účely, jako jsou počítače ovládající lékařská zařízení, prodejní systémy a bankomaty, které kvůli svému účelu často vyžadují možnost delšího servisu.

Chcete se dozvědět více? Kontaktujte nás!

Diskuze je uzavřena