Efektivní postup SAM je veden ze zákopů a ne ze střídačky

Duben 1, 2016
SoftwareONE Czech Republic

Autor

SoftwareONE Czech Republic

Pro pomoc firmám s přípravou na formální softwarový audit je na internetu dostupné obrovské množství informací. Samozřejmě, nejlepším přístupem je mít nastavený proaktivní program pro správu softwarového majetku (Software Asset Management, SAM), ale co když jej nemáte? I při nasazení proaktivního SAM programu mohou audity stále přinést překvapení. Takže jak se připravíte na každou možnost? Zde mnoho firem zjistí, že jim nejvíce pomohou profesionální služby podpory při softwarovém auditu.

Pro většinu firem je procházení auditem vydavatele víc než „jen byznys“.

Díky mé předchozí zkušenosti z práce pro vydavatele softwaru zcela chápu potřebu provádět softwarové audity. Vydavatelé softwaru mají nejen zákonné právo chránit svoje duševní vlastnictví a příjmy, ale mají také právní odpovědnost vůči svým zákazníkům tak činit. Tyto skutečnosti ovšem jen velmi málo zmírňují obavy a nespokojenost zákazníků, kteří audit podstupují. Je to ale opravdu jen byznys, a ano, pro vydavatele je to nezbytné.

Složitost licencování; rozmanitost vydavatelů; aktualizované podmínky – SAM je nepřetržitý proces.

Vydavatelé softwaru mají běžně velmi unikátní licenční podmínky pro mnoho tisíc titulů, verzí a vydání. Někteří vyžadují neprodukční licence, zatímco jiní nikoli. Některé licence jsou měřeny podle toho, zdali je či není produkt instalován, zatímco ostatní se měří na základě skutečného využití. Někteří mají automatické slevy či úrovně s různými poměry pro výpočet využití nebo výpočty, které se používají na základě výpočetní rychlosti procesoru. Zkušený profesionál v oblasti SAM bude vědět, že ve většině případů, kdy radí svým zákazníkům, NEMÁ spoléhat jen na svoji paměť. Zatímco základy mohou být pokryty z paměti, je nezbytné trvalé ověřování specifických podmínek. Mějte na paměti, že se tyto podmínky až příliš často mění.

Vyjednávání s vydavatelem vyžaduje pochopení všech zainteresovaných stran.

Některé věci lze vyjednat a jiné nikoli. Pochopení, které věci to jsou a do jaké míry je jen špičkou ledovce. Zejména pokud jde o softwarový audit, vyžaduje kladení požadavků pochopení, o co lze žádat, kdy žádat a v jakém pořadí.

Také byste měli mít solidní znalosti:

  • Historických vztahů vaší firmy s tímto konkrétním vydavatelem softwaru.
  • Interní reportovací struktury vydavatele.
  • Cesty eskalace v rámci organizační struktury vydavatele.

Stále je ovšem velký rozdíl v tom, tyto věci pochopit a vědět, jak je využít.

Pochopení hřiště – jste příležitostný rozehrávač, nebo máte zkušenosti ze zákopů?

Zvažte, jak by vypadalo fotbalové utkání mezi vaším starým týmem z vysoké školy a současnými profesionálními fotbalisty. Ano, všichni máte zkušenost s hraním fotbalu. Nicméně, můžete upřímně porovnat vaši běžnou úroveň zkušeností s někým, kdo se hraním fotbalu živí? Spíše než abyste se ptali „můžeme si dovolit profesionální podporu při softwarovém auditu?“ byste se měli ptát „můžeme si dovolit nemít profesionální podporu při auditu?“.

Musíte vytvořit rovné podmínky pro sebe a vaši firmu. V opačném případě budete audit vnímat jako všechno jiného, než tak, že je to „jen byznys“.

Kontaktujte náš tým pro správu softwarového majetku

SoftwareONE vám může pomoci díky svým zdrojům, zkušenostem a kvalifikaci!

Diskuze je uzavřena