Je hypervizor komoditou?

Prosinec 9, 2015
SoftwareONE Czech Republic

Autor

SoftwareONE Czech Republic

Ve světě IT se vedou velké diskuse o tom, zdali jsou hypervizory komoditou, se zastánci názorů na obou stranách. Je v pořádku se ptát, ale získat jasnou odpověď je složitější.

Komodity jsou ze své podstaty často fyzické jako zlato, ropa nebo voda a jejich vlastnosti jsou standardizovány. Odběr čisté vody od společnosti X nebo společnosti Y se neliší, protože všichni dodávají standardizovaný produkt. Společnost X možná čistí vodu nějakým konkrétním způsobem a společnost Y to možná dělá jinak – ale výsledný produkt je zaměnitelný. V tomto ohledu jsou virtuální stroje samy o sobě komoditizované.

Nicméně, jsou i hypervizory navzájem zaměnitelné, jako virtuální stroje, které vytvářejí? I když provoz hypervizorů může být standardizován, všechny vytvářejí a spravují standardizované virtuální stroje. Cesta a způsob, jakým to dělají, je součástí samotného produktu, stejně jako samotná funkce hypervizoru.

V tomto ohledu je odpověď na otázku komoditizovaných hypervizorů hlasité „NE“. Hypervizory nejsou komoditizované, protože jsou opravdu spíše o procesech, než o konečném produktu. A jako u mnoha procesů jsou zde lepší, ekonomičtější nebo jednodušší, cesty jak něco udělat a naopak i cesty komplexnější a složitější.

Pokud jde ale o virtualizaci, jsou lídry trhu vSphere a VMware. A zde je důvod proč. Historicky samozřejmě byly tyto technologie první, které udělaly z virtualizace standard moderních datových center. A zadruhé, jejich snadná správa a nástroje, které k tomu poskytují, jsou obvykle považovány za lepší, než jaké má konkurence.

S cílem prosadit se na trhu, kde historicky dominuje VMware, se ostatní hráči často uchylují ke snižování ceny vlastních hypervizorů, nebo je dokonce poskytují zdarma. Ano, řeč je o KVM a v poslední době i Microsoft Hyper-V. Bezplatná dostupnost je pro rozpočet na IT bezpochyby lákavá – málokdy ovšem zdarma znamená opravdu zdarma. Na mysl pak přichází myšlenka „dostanete to, co jste si zaplatili“. Lidé zjišťují, že faktor snadného použití a možnost efektivně řídit jejich virtualizované prostředí jejich freeware neobsahuje a je třeba nakoupit další nástroje, nebo zůstat omezený na konkrétní operační systém s licenčními požadavky.

Spíše než hrát hru „najděte skryté náklady“, která obvykle rozvrátí IT rozpočet buďto v provozních nákladech, nebo poplatcích za licence na všechno, co mělo být v řešení zahrnuto, dává pořízení plnohodnotného, robustního hypervizoru větší smysl.

MÁTE OTÁZKY?

Kontaktujte našeho experta na VMware: zuzana.jaklova@softwareone.com

Diskuze je uzavřena