Když nákup počítačů, tak jen s kvalifikovaným operačním systémem

Leden 2, 2017
SoftwareONE Czech Republic

Autor

SoftwareONE Czech Republic

S příchodem nového kalendářního roku nastává v mnoha školských zařízeních ta správná chvíle k pořízení nových počítačů a dalšího vybavení do počítačových učeben. Pokud si ještě vybavíte, společnost Microsoft před několika lety změnila způsob licencování operačních systémů pro počítače. Nyní tak v rámci multilicenčních smluv můžete pořídit pouze licenci typu Upgrade. Tuto licenci pak musíte vždy „připojit“ již k pořízené licenci s počítačem. Jakou licenci tedy pořídit s novým počítačem?

Platí zde základní licenční pravidlo, že s novým počítačem musí být pořízen operační systém Windows v režimu OEM (Original Equipment by Manufacturer). Jednoduše řečeno, jedná se o licenci svázanou s počítačem. Školy mají výjimku v možnosti pořízení licence i ve variantě Home, která je cenově výhodnější. Důležitou součástí nákupu vašich počítačů by tedy mělo být pořízení operačního systému Windows v OEM režimu.

Co dělat v případě, když máte již pořízený počítač, ale chybí vám v účetnictví doklad o nákupu operačního systému Windows? Doporučil bych vám pořídit si tzv. „legalizační kit“ (Get Genuine Kit pro jeden počítač), případně multilicenci (Get Genuine Windows Agreement –pro 5 počítačů a více). Jedná se o jedinou legální možnost, jak dodatečně pořídit operační systém pro stávající počítače za zvýhodněných podmínek.

Může se vám také stát, že obdržíte nabídku od prodejců na dodatečné pořízení OEM licence pro stávající počítače za zvýhoděných podmínek. Nabídky tohoto typu vám ale hluboce doporučuji odmítnout! Nepředstavují správnou cestu, jak legalizovat chybějící licenci pro operační systém! Pořízením této licence hrozí, že nevědomky porušíte licenční ujednání a vystavujete se potenciálním problémům, spojeným i s penalizací.

Petr Biskup
Business Development Manager – Public

Potřebujete legalizovat operační systémy, případně zkontrolovat prostředí vaší školy, abyste mohli v klidu spát?

Kontaktujte naše experty!

Jana Čudejková
Petr Biskup
Jiří Chytil


 

Diskuze je uzavřena