Licencování produktů Oracle – jak se vyhnout některým běžným nástrahám

Září 16, 2015
SoftwareONE Czech Republic

Autor

SoftwareONE Czech Republic

Každý, kdo se někdy pokusil ze smlouvy na technickou podporu softwaru Oracle vyloučit nepotřebný software (shelfware), si uvědomil velký nepoměr mezi cenou za podporu softwaru a hodnotou, kterou za své peníze dostává.

Inovace přicházejí v nejrůznějších podobách. Některé z nejlepších funkcí od společnosti Oracle například nemají nic společného se softwarem. Za dominancí tohoto výrobce do značné míry stojí jeho zásady technické podpory. O těchto zásadách toho již bylo řečeno mnoho, takže účelem tohoto článku není tyto zásady vysvětlit, ale spíše varovat nic netušící zákazníky na některé související nástrahy.

Každý, kdo se někdy pokusil ze smlouvy na technickou podporu softwaru Oracle vyloučit nepotřebný software (shelfware), zažil tyto zásady na vlastní kůži. Nepříjemným důsledkem pro zákazníky společnosti Oracle je velký nepoměr mezi cenou za podporu softwaru a hodnotou, kterou za své peníze dostávají. Jen na okraj – ke spokojenosti zákazníků určitě nepřispívá ani fakt, že Oracle se chlubí, že jeho divize podpory softwaru dosahuje ziskové marže 89 %. Kde jinde dostanou společnosti služby v hodnotě pouhých 10 centů za každý vynaložený dolar?

Pozor na zdánlivě zajímavé slevy. Nemusí se vyplatit.

Výše uvedené inovace přinášející Oraclu vysoký zisk jsou tvořeny čtyřmi zásadami technické podpory, a to Sady licencíShodné úrovně služebObnoveníCeny po slevě (neboli přecenění). Tyto čtyři zásady ovšem představují past na provozní výdaje. Nalákáni na velké slevy z vysokých ceníkových cen, stávají se zákazníci nevědomky obětí, což si uvědomí až později – někdy až po mnoha letech. První nástrahou je proto domněnka, že výše slevy odpovídá hodnotě. Ve skutečnosti je ovšem výhodnější získat nižší slevy na software, který používáte, než vysoké slevy na shelfware, který je pak za odpovídající poplatky nutné pravidelně obnovovat.

Mějte svůj (licenční) osud pod kontrolou.

Další chybou je přistoupit na to, že Oracle sloučí všechny starší kanály podpory dohromady, tedy podepsat nechvalně známé neomezené licenční smlouvy (Unlimited License Agreement, aka ULA). Existují i další situace, ve kterých Oracle sloučí dohromady starší CSI (identifikátory zákaznické podpory), ovšem smlouvy ULA jsou pro většinu zákazníků nejznámějším příkladem. Jde o to, že ULA jsou nevhodné z hlediska dlouhodobé flexibility. Zásady technické podpory společnosti Oracle staví na hodnotě jednotlivých identifikátorů zákaznické podpory (Customer Support Identifier, CSI), které představují jedinečné identifikátory původních objednávek licencí. Konsolidace jednotlivých CSI znemožňuje jejich odlišení a připravuje zákazníka o flexibilitu k pozdější úspoře peněz, když již některý software nepotřebuje.

Jak se bránit pasti nepružných smluvních podmínek?

Nejvyšší hodnotu ze své investice do produktů Oracle si můžete zajistit několika způsoby:

  • Dobře si uvědomit skutečnou hodnotu svých výdajů za řešení Oracle dříve, než se rozhodnete zakoupit další software.
  • Zhodnotit, do jaké míry jednotlivé produkty, metriky a množství odpovídají vašim obchodním požadavkům.
  • Ověřit, že jste chráněni před běžnými riziky nedodržování smluvních podmínek.
  • Sledovat, jak se zakoupený software používá na technické a funkční úrovni, včetně střednědobých a dlouhodobých plánů.
  • Nasadit účinnou strategii správy softwarových aktiv, která zajišťuje hodnotu odpovídající výdajům za software.

Výše uvedené body mohou samozřejmě znamenat enormní úkol, pokud nemáte čas a odpovídající zkušenosti. Pokud byste měli zájem o pomoc s dosažením nejvyšších přínosů vaší investice do softwaru Oracle, klikněte na odkaz níže a naplánujte si schůzku s některým z licenčních specialistů společnosti SoftwareONE.

Eric Guyer, SoftwareONE

Diskuze je uzavřena