Microsoft Azure: Vaše pojistka pro obnovu po havárii

Červen 20, 2016
SoftwareONE Czech Republic

Autor

SoftwareONE Czech Republic

Většina firem si to ani neuvědomuje, ale mnohé z nich mají více datových center, určených výhradně pro účely obnovy po havárii. Jak se Azure dále vylepšuje, stále více společností se rozhoduje, že je načase zaměřit čas, schopnosti a zdroje na svoje současné podnikání, spíše než se nechat svazovat vlastnictvím datových center pro obnovu po havárii, zvláště pokud zváží související náklady a úsilí, které stojí jejich údržba.

Příprava na havárii datového centra

Zkušenosti z odvětví nám říkají, že až třem čtvrtinám firem se nedaří odpovídajícím způsobem připravit na havárii. Polovinu všech odstávek lze přitom připsat hardwaru a softwaru, nemluvě o lidských chybách. Nejčastěji uváděný důvod pro absenci přípravy odpovídajících předpisů a postupů pro obnovu po havárii je nemožnost jejich otestování.

Microsoft vytvořil produkt nazvaný Azure Site Recovery (ASR), který vám umožní replikovat vaše on-premise servery do Microsoft Azure. ASR je engine pro replikaci serverů, stejně jako řešení pro obnovu po havárii, takže v případě, že musíte čelit havárii datového centra, převezme Microsoft Azure s 99,99% dostupností provoz vašich podnikových aplikací.

Azure Site Recovery spolupracuje s VMware, Hyper-V i fyzickými servery na replikaci vašich serverů do datových center Azure. Dle vašeho zdrojového stroje se způsob provedení liší v závislosti na platformě, ale jeho nastavení a implementace je vždy jednoduchá.

Možnosti automatizace Azure Site Recovery (ASR)

Dvě klíčové funkce činí z ASR mimořádné řešení:

  1. Plány obnovy pro automatizovaný proces, probíhající krok za krokem, pro případy, kdy naneštěstí nemáte implementován vlastní plán obnovy po havárii.
  2. Možnost snadno otestovat vaše scénáře převzetí služeb při selhání a přezkoušet je v prostředí sandboxu, kde mohou vaše testovací stroje navzájem komunikovat, ale nemají vliv na vaše běžící produkční servery nebo jejich průběžnou replikaci s Azure.

Plány obnovy představují automatizační engine za ASR, který vám dává schopnost rychle a snadno implementovat váš plán obnovy po havárii, takže vaše IT může pokračovat v zaměření se na vaše podnikání.

Plán obnovy vám dává schopnost provádět základní úkoly, jako například:

  • Sdružování serverů do skupin pro řízení pořadí v jakém startují.
  • Poskytuje vám přístup ke spouštění více automatizovaných úloh, jako jsou Powershell skripty nebo dokonce automatizační scénáře Azure pro přizpůsobení vašeho procesu obnovy.

Testování převzetí služeb při selhání ve vašem prostředí je tak snadné, jako kliknutí na tlačítko „Test Failover“ v konzoli pro obnovu systémů. Při testování převzetí služeb při selhání, si můžete zvolit převzetí služeb jednotlivých serverů, nebo celého prostředí. Navíc si můžete zvolit převzetí služeb do izolované virtuální sítě, takže to co testujete nemůže žádným způsobem ovlivnit vaše produkční prostředí.

Potřebujete čas na migraci vašich úloh?

Další skvělá vlastnost ASR – na 31 dní je zdarma. Tato vlastnost vám umožní připravit vaše on-premise úlohy a přesunout je do Azure, pokud prostě chcete ukončit on-premise provoz těchto úloh (a samozřejmě si během těchto 31 dní vše otestovat, jak jen budete chtít). Řešení ASR bylo vytvořeno s cílem přizpůsobit se obnově po havárii jako servisní prostor, ovšem v rámci toho nám Microsoft poskytl skvělý bezplatný nástroj pro přesun a otestování vašich serverů s Windows a Linuxem v Azure.

Azure Site Recovery je skvělou volbou pro obnovu po havárii i migraci pracovních úloh. Zbavte se datového centra a začněte se opět věnovat svému podnikání přidáním ASR do vaší strategie pro obnovu po havárii a migtraci do cloudu.

Příručkapyracloud

cestou cloudu

Přidat komentář