Ochrana před audity společnosti Oracle – zmírnění rizik nedodržování licenčních podmínek

Září 16, 2015
SoftwareONE Czech Republic

Autor

SoftwareONE Czech Republic

Audity prováděné společností Oracle běžně končí zjištěním chybějících licencí v hodnotě desítek milionů dolarů. Přestože většina IT ředitelů není dostatečně připravena na případný audit, jsou často přesvědčeni, že jejich organizaci podobně likvidační výsledek nehrozí. Osobní zkušenost ovšem není nejlepším způsobem, jak čelit realitě. Jestliže je v případě auditu na místě otázka „nikoli jestli, ale kdy“, pak je důležité se také zeptat, jak se na něj co nejlépe připravit.

Vysoká sázka na chybějící licence

Dříve než zodpovíme tuto otázku, je nezbytné porozumět důvodům, proč mohou postihy za chybějící licence dosahovat milionů dolarů:

  • Zaprvé – veřejné ceníkové ceny společnosti Oracle jsou neskutečně vysoké, takže požadované kompenzace mohou značně převyšovat jinak rozumné licenční poplatky v rámci standardních slev.
  • Zadruhé – celá řada licenčních pravidel není vůbec veřejně zdokumentována. V případě pravidel, která veřejná jsou, pak často panuje nejednoznačný výklad (a to dokonce i u prodejců Oraclu).
  • Zatřetí – zásady dodržování licenčních podmínek společnosti Oracle umožňují žádat vysoké odškodnění včetně úhrady podpory za celou dobu neplnění podmínek nebo dokonce odejmutí práv na používání daného softwaru.

Tímto bychom mohli otázku dodržování licenčních podmínek uzavřít a shodnout se na tom, že je příliš složité dokonce i pro interní smluvní specialisty, softwarové techniky a právníky. Racionálně uvažující lidé pak dodají, že nedostatky v licencování jsou prostě realitou a že nezbývá než nakoupit více softwaru. Jestliže spolupracujete s rozumným prodejním týmem Oraclu, jehož snahou není vydělávat na vašich chybách v licencování, pak můžete dosáhnout dobré dohody.

Zmírnění rizik nedodržování licenčních podmínek

Pokud by toto byl typický (nebo alespoň veřejně uváděný) výsledek auditů, pak by se jich zákazníci nemuseli obávat. Ironií je, že většina podniků se domnívá, že dodržování všech licenčních podmínek není jen složité, ale přímo nemožné, a proto nedělají nic pro zmírnění hrozících rizik. Což nás přivádí zpět k původní otázce: Jak se co nejlépe připravit na audit? Jednoduše řečeno, snažte se vyhnout alespoň těm nejběžnějším chybám.

Konkrétně většina zákazníků společnosti Oracle má problémy se stejnými třemi až pěti licenčními zásadami, mezi které patří virtualizace, příplatkové funkce, vysoká dostupnost a zotavení v případě havárie. Jen na okraj, většina zákazníků se domnívá, že zná smysluplné vysvětlení aplikace těchto zásad, což jim ovšem na konci auditu nijak nepomůže. Je obzvláště nerozumné si myslet, že právě vaše specifická konfigurace bude uznána jako výjimka z pravidel.

Ujasněte si své potřeby nebo využijte služeb partnera pro správu softwarových aktiv, který vám s tím pomůže

Klíčové je samozřejmě znát nejběžnější prohřešky proti licenčním pravidlům a jak je rozumně vyřešit. Rozhodnete-li se provozovat software Oracle v rozsáhlém virtualizovaném prostředí několika datových center, pak je skutečně dobré se nejprve seznámit s licenčními podmínkami. Podle naší zkušenosti se ale většina zákazníků snaží o snížení nebo úplnou eliminaci zbytečných nákladů.

V každém případě společnost SoftwareONE nepotřebuje znát žádné konkrétní podrobnosti o vaší instalaci řešení Oracle, aby byla schopna pomoci vám vyhnout se milionovým výdajům. Naše základní nabídka služeb naopak nevyžaduje vůbec žádné zkoumání stavu náročné na čas a zdroje.

Jsme proto připraveni nejprve si získat vaši důvěru dříve, než se začneme ptát na potenciálně problematické informace. Teprve až odstraníme ty nejběžnější přešlapy, můžeme se spolu zaměřit na zkoumání a optimalizaci, jejichž výsledkem bude pro vás vyšší hodnota a nikoli hašení požáru. Pokud byste rádi pohovořili s našimi specialisty na správu softwarových aktiv, klikněte na odkaz níže a naplánujte si schůzku.

Diskuze je uzavřena