Proč má cloudový software nejlepší návratnost

Červenec 10, 2016
SoftwareONE Czech Republic

Autor

SoftwareONE Czech Republic

Jak můžete získat nejlepší možnou návratnost vašich investic do softwaru? Odpověď může spočívat v opuštění tradičních on-premise řešení a migraci vašeho softwaru do cloudu.

Je mnoho způsobů, jak může vaše firma těžit z nasazení cloudového softwaru, spíše než z tradičních on-premise řešení. Můžete očekávat rychlejší implementace. Vždy budete mít nejnovější software. A samozřejmě zde jde také o zvážení nákladů.

Jestliže uvažujete o implementaci nového IT řešení, musíte se ujistit, že za svou cenu nabízí dobrou hodnotu. Také musí odpovídat svému účelu – poskytovat zaměstnancům nástroje, potřebné k vykonávání každodenních úkolů. A musí vám umožnit dosáhnout vašich hlavních podnikových cílů. Jednoduše řečeno, potřebujete vaší organizaci garantovat dobrou návratnost.

Zapomeňte na tradiční náklady

Hlavní způsob, jak cloudový software nebo software-as-a-service (SaaS) pomáhá zvýšit návratnost vaší investice, spočívá v tom, že efektivně odstraňuje vaše hlavní počáteční investice. S tradičním on-premise řešením potřebujete zaplatit kapitálové výdaje, investované do hardwaru a softwaru, který pak bude firma vlastnit.

Instalace tradičního on-premise řešení vede k mnoha nákladům, včetně nákladů na:

  • Infrastrukturu – servery, sítě, firewally
  • Software – operační systémy, aplikační software, licence pro přístup klientů (client access license, CAL)
  • Provoz – příprava nasazení, zdroje na udržení aplikací v běhu, zdroje na aktualizace a údržbu
  • Životní prostředí – prostor pro racky, spotřeba energie, chladicí systém
  • Základní infrastrukturu – řízení a monitoring, zálohování, reporting

S tímto počátečním vkladem a některými průběžnými náklady jste již v situaci, kdy se snažíte dohnat návratnost. Peníze byly vynaloženy efektivně a nyní si je firma potřebuje ospravedlnit.

Nový způsob placení

S cloudovým řešením se vyhnete mnoha z těchto úvodních nákladů tím, že přesunete svoje náklady do provozních výdajů (OPEX). Některé z vašich nákladů na IT zůstanou vždy stejné, ovšem pokud investujete do cloudového řešení, budou vypadat velmi odlišně, včetně:

  • Měsíčních servisních nákladů
  • Přípravy nasazení
  • Infrastrukturních nákladů na konektivitu a zabezpečení
  • Nákladů základní infrastruktury na monitoring a reporting

Spíše, než abyste si svoje IT řešení předem zakoupili, pronajímáte si své služby za dohodnutý měsíční poplatek. Ke svému softwaru přistupujete prostřednictvím internetu a platíte pouze za to, co potřebujete – než abyste masivně investovali do řešení, které časem zastará a potřebuje pravidelnou údržbu.

V případě on-premise řešení můžete argumentovat tím, že po úvodní investici bude infrastruktura vaše. Jakmile za ni zaplatíte – a co je mnohem důležitější, jakmile se vám zaplatí – vaše náklady se zastaví, zatímco u SaaS řešení platíte pravidelné měsíční poplatky po celou dobu jeho používání. Nevzpomeňte ale na to, že software, který vlastníte, vyžaduje nákladné aktualizace a údržbu, zatímco software-as-a-service nikoli.

Ano, váš IT tým může provádět veškerý monitoring a údržbu sám – ale co jiné projekty, na které by mohl využít tento čas? Co se stane, když vypadne vaše datové centrum? Máte k dispozici SLA, abyste se vyhnuli nákladným odstávkám? A když se vaše infrastruktura nevyhnutelně rozroste (když přijmete nové zaměstnance), můžete si reálně dovolit ji spravovat, nebo budete potřebovat rozšířit svůj IT tým a platit zase o něco víc?

Na každoměsíční bázi jsou cloudová softwarová řešení jasným vítězem, představujícím pro firmy nižší náklady. Takže si myslíme, že jsou chytřejší investicí do IT.

Kolik můžete přechodem co cloudu ušetřit? Podívejte se, s pomocí našeho nástroje na porovnání nákladů, jak můžete své náklady snížit.

Diskuze je uzavřena