Proč vás právo na instalaci softwaru stojí peníze?

Červenec 25, 2016
SoftwareONE Czech Republic

Autor

SoftwareONE Czech Republic

V rámci velkých organizací má až příliš mnoho lidí přístup k instalačním médiím a možnost instalovat software. Jedním z klíčových principů cloud computingu je agilní, samoobslužný autonomní svět, který uvolňuje IT pracovníky od každodenní administrace k práci na inovativních projektech. Takovýto systém ale s sebou často nese negativní důsledky. Předáváte příliš mnoha lidem klíče od trezoru a tento neomezený přístup vás může stát peníze.

Jak ospravedlnit náklady?

Pokud jde o řešení pro podnikovou produktivitu, jako je například nový software, chtějí všichni to nejlepší. V případě, že máte k dispozici premium verze produktu, je přirozenou tendenci ji instalovat. Problém je, že většina lidí si není vědoma licenčních důsledků a souvisejících nákladů takového rozhodnutí. Jako příklad uveďme Microsoft SQL Server Enterprise, který je asi pětkrát dražší, než edice Standard, ale ne každá organizace potřebuje a opravdu využije její rozšířené možnosti. Jak tedy postupovat? Sestavte seznam svých nejnaléhavějších potřeb a konzultujte je s odborníky, kteří vám pomohou sladit vaše podnikatelské cíle a dlouhodobou IT strategii.

U produktů pro koncové uživatele typicky není přechod na nižší verzi zásadním problémem. Ovšem pokud jde o servery, už to tak jednoduché není – například taková migrace databáze!

Roztroušené servery

Ve virtualizovaném světě je snadné vytvořit nový server. Mnohem snazší, než hledat příležitosti, jak hostovat více pracovních úloh společně, vyřadit nevyužívané servery či vyhledávat licence, které mohou být staženy a využity na jiném místě. Výsledkem může být serverový majetek s mnohem širším rozsahem nasazení, než využijete či potřebujete.

Předimenzovaný software. Co dělat?

V první řadě nepanikařte. „Migrovat všechno na nižší edice a věřit, že na to nikdo nepřijde“ je jen mechanická změna, nikoli strategie. Stále budete mít povinnosti spojené s plněním licenčních podmínek, jde o vaše budoucí náklady, které musíte zvládnout. Nebraňte se jednání s vydavateli, abyste dosáli pozitivního výsledku!

Při pohledu do budoucna je nejzřejmější reakcí omezit skupiny uživatelů, které mají možnost instalovat software – což je jeden ze základních postupů Správy softwarového majetku (Software Asset Management, SAM). Ve vyspělém prostředí můžete stále dodržovat principy agilní samoobslužnosti cloud computingu a přitom omezovat, kdo může řešení nasadit. Jen se ujistěte, že váš nástroj na SAM sbírá a uchovává správná data.

Proměňte svůj „problém“ rozšířené funkcionality na kreativní příležitost

Pokud jste již nakoupili a nasadili nadbytečné řešení, je nyní čas být kreativní a využít situaci! Z hlediska shody s licenčními podmínkami za něj budete muset tak jako tak zaplatit. Místo toho odepsání těchto nákladů zaujměte proaktivní přístup a proměňte tuto situaci v příležitost prozkoumat jejich další funkce. Po IT odděleních je neustále požadováno, aby vytvářela inovativní programy na podporu vedení firmy a efektivity. Vaše naddimenzované technologie vám mohou poskytnout náskok, který potřebujete. Potřebujete poradit, jak na to? Kontaktujte nás!

cestou cloudu

Přidat komentář