Tyto připravované změny URČITĚ ovlivní vaši licenční strategii v rámci SPLA

Březen 18, 2016
SoftwareONE Czech Republic

Autor

SoftwareONE Czech Republic

S nadcházejícím uvolněním Windows Serveru 2016 (na přelomu srpna a září 2016) odstraňuje Microsoft z SPUR licencování na základě procesorů a přidává licencování dle procesorových jader. Dříve museli partneři v rámci SPLA hlásit každý fyzický procesor každého hosta. S novou změnou licencování musíte licencovat každé fyzické jádro. Níže zdůrazňujeme některé z těchto změn:

Windows Server 2016 se přesouvá z modelu licencování dle procesorů k licencování dle procesorových jader

 • Windows Datacenter umožní neomezený počet virtuálních strojů. Windows Standard 1
 • Minimum je 8 jader na fyzický procesor
 • Licence dle jader budou prodávány vždy v balíčcích po 2 jádrech (podobně jako u SQL)
 • Odhadovaná cena za balíček dvou jader je ¼ ceny za 1 procesor

Během našeho webmináře, naplánovaného na 6. dubna, odpovíme na níže uvedené otázky, abychom vám pomohli zaujmout nejlepší pozici pro Windows Server 2016:

 • Máte naplánován váš dlouhodobý cyklus obnovy?
 • Plánujete v blízké budoucnosti upgradovat na verzi 2016?
 • Kolik serverů budete upgradovat?
 • Kdy vyprší vaše SPLA smlouva se společností Microsoft?
 • Dává smysl ještě před změnou podepsat novou?

Odstranění dodatku o pronájmu PC pro poskytovatele služeb

Správně. Jestliže na pronajímaných počítačích poskytujete Windows 8/10 – ZASTAVTE! Nebudete je moci reportovat, i kdybyste chtěli. Vypadá to zvláštně, ale je to pravda.

Od 1. února 2016 umožňuje Microsoft v rámci programů pronájmu následující práva:

Verze Windows, kvalifikované pro práva pronájmu OEM Smlouva o produktech a službách společnosti Microsoft (MPSA) OPEN Select/Select Plus
Windows 10 Pro (N, KN) (32-/64bit) X X X X
Windows 8 a Windows 8.1 (32-/64bit) – Pro (K, KN) X X X X
Windows 7 (32-/64bit) – Professional (K, KN) X   X X

Jak můžete vidět, Microsoft SPLA již není součástí požadavků na poskytování pronájmu PC pro Windows 10, Windows 8 a Windows 7. Neexistuje už ani žádný požadavek na dodatek. Nicméně, musíte dodržovat podmínky uvedené ve smlouvě Microsoft Lease Agreement.

A co Microsoft Office? Následující přehled ukazuje požadavky na Office.

Verze Office, kvalifikované pro práva pronájmu Smlouva o produktech a službách společnosti Microsoft (MPSA) Otevřené licence Select/Select Plus

Office Standard

Office Standard 2010 X X X
Office Standard 2013 X X X
Office Standard 2016 X X X

Office Standard

Office Standard 2010 X X X
Office Standard 2013 X X X
Office Standard 2016 X X X

Office 365 a sdílená aktivace počítačů

Možná jste slyšeli zvěsti kolem Microsoft Office pod Office 365 ve sdílených prostředích. Tyto zvěsti jsou pravdivé.

V minulosti, si koncový zákazník, který si pořídil Office v rámci Office 365 COULD, instaloval součásti Office ze serverového prostředí ze svého vlastního datového centra. Říkalo se tomu sdílená aktivace počítačů (Shared Computer Activation, SCA). Koncový uživatel v podstatě vzal jednu z jejich instalací Office a instalovali ji na server s využitím RDS, což bylo výhradně on-premise řešení. Bylo nazýváno „sdíleným“ pouze protože k němu mohl uživatel přistupovat z jakéhokoli zařízení.

Pokud se posuneme do současnosti, právo k užití sdílené aktivace počítačů bylo rozšířeno i na komunitu poskytovatelů služeb (SPLA). Ve zkratce: Koncový zákazník může vzít některé Office v rámci jeho licencí Office 365 a přinést je do vašeho datového centra, podobně jako při mobilitě licencí. Stejně jako všechno ostatní na tomto světě to není tak snadné, jak čtete, protože jsou zde jistá kritéria, která musí poskytovatelé služeb splňovat.

 • Musejí být „řízeni“ společností Microsoft, což znamená, že k vašemu účtu musí být přiřazen SPLA manažer dedikovaný společností Microsoft. Pokud o tom nevíte, pravděpodobně žádného nemáte.
 • Musíte být autorizováni jako CSP Tier 1, což je authorizace pocházející přímo od společnosti Microsoft. Znovu připomeňme: Pokud o tom nevíte, autorizaci CSP pravděpodobně nemáte.

Máte-li zájem o dodatečné informace k některému z výše uvedených témat, klikněte na banner níže a registrujte se na náš bezplatný webminář, který se uskuteční ve středu 6. dubna.

Registrujte se ještě dnes!

Porozumějte aktualizacím v licencování Windows 2016, právům k užití Office 365 a programům pronájmu PC

registrace

Diskuze je uzavřena