Upřímná diskuse o nástroji IBM License Metric Tool (ILMT)

Květen 5, 2016
SoftwareONE Czech Republic

Autor

SoftwareONE Czech Republic

Buďme upřímní, nástroj IBM License Metric Tool (ILMT) si během několika posledních let vysloužil hodně negativní publicity. Něco z toho bylo zasloužené, především kvůli obtížnosti instalace a správy tohoto nástroje, zejména v jeho dřívějších verzích. Mnoho zákazníků by mohlo namítnout, že provozují ILMT jen proto, že je k tomu IBM nutí.

Odhlédněme ale od těchto problémů a podívejme se na hodnotu, kterou ILMT poskytuje. Přínos tohoto nástroje můžeme vidět především ve slevách a lepším přehledu o nasazování softwaru.

Slevy od IBM? Jaké slevy?

Software IBM založený na PVU/RVU byl vždy standardně licencován dle plné fyzické kapacity serveru, na kterém je instalován. To se pravděpodobně nezmění. Nicméně, IBM nabízí výrazné slevy na software běžící v oddělených a virtuálních prostředích. Jedinou podmínkou je, že budete muset provozovat ILMT.

Provoz ILMT a licencování dle kapacity virtuálního serveru nebo oddělené části fyzického serveru může znamenat výrazné úspory. Existuje mnoho případů zákazníků, kteří dosáhli úspor v řádu tisíců i milionů dolarů, což je celkem velkorysé, když uvážíte, že vše, co k tomu musíte udělat, je nasadit tento nástroj.

Na druhou stranu, když tento nástroj nebudete provozovat a dojde k auditu, bude účet za rozdíl mezi licencemi pro částečnou a plnou kapacitu serverů velmi nepříjemným trestem. Bez ohledu na to, jak se na to díváte, jestliže tento nástroj nebudete používat, jste oprávněni licencovat svůj software pouze pro plnou kapacitu serverů.

Proč je nástroj IBM License Metric Tool (ILMT) tak důležitý?

Tento nástroj pomáhá poctivým zákazníkům zůstat i nadále poctivými. V dnešních dynamických a virtualizovaných IT prostředích dochází velmi často ke změnám za chodu, které mohou probíhat i automatizovaným způsobem. Bez nástroje jako je ILMT není žádný IT tým schopný sledovat a měřit aktuální využití softwaru v komplexním prostředí. Není zaručeno, že požadavky na licence v určitém okamžiku zůstanou stejné i během několika minut, natož pak zítra nebo příští týden.

Proměna dat ve vědomosti

Jak popisuje Russell Ackoff: „Špetka informací má cenu libry dat. Špetka znalostí má cenu libry informací. Špetka vědomostí má cenu libry znalostí“[1]. Takže jak se dostaneme od dat k vědomostem, pokud jde o ILMT?

ILMT je nástroj, který poskytuje data. Když budeme řídit tento nástroj, analyzovat data a zajistíme provázání produktů, jsme na dobré cestě k získání informací. Z těchto informací můžeme tvořit znalosti nebo konkrétní kroky, když budeme tyto informace analyzovat a uplatňovat pravidla licencování softwaru IBM. Postupem času vytvoří tyto konkrétní kroky a informace vědomosti a opravdový přehled o vašem licencování a užívání softwaru IBM – a v konečném důsledku povede k optimalizaci investic do produktů IBM.

Chcete se dozvědět více o tom, jak může ILMT proměnit vaše data ve vědomosti? Kontaktujte nás!

[1] 1Ackoff, R. L. (1999) Ackoff’s Best. New York: John Wiley & Sons, pp 170 – 172.

Diskuze je uzavřena