10 kroků pro řízení vašeho rozpočtu na IT v roce 2018

Leden 7, 2018
SoftwareONE Czech Republic

Autor

SoftwareONE Czech Republic

S blížícím se koncem roku 2017 organizace zpravidla zjišťují, že buďto překročily svůj rozpočet, dojíždějí už jen na výpary, nebo že jim zbývají ušetřené peníze, které jsou ochotny utratit téměř za cokoli, aby nepřišly o svůj příděl pro nadcházející rok. To není zrovna ideální situace.

Co když vám ale řeknu, že je i jiná cesta? Jak by se vám líbilo začít a skončit rok 2018 s vědomím, že efektivně spravujete svoje aktiva, získáváte maximum z obnovy svého softwaru a nehrozí vám přečerpání služeb v rámci vašeho cloudového prostředí?

UJMĚTE SE ŘÍZENÍ SPOTŘEBY CLOUDU

Většina organizací dnes pracuje buďto v hybridním cloudu (kombinaci veřejného a privátního cloudu), nebo v multi-cloudovém prostředí. S tolika proměnnými ale může být docela složité sledovat a řídit výdaje na cloud v rámci celé organizace.

Zde je šest kroků, které povedou k tomu, abyste zajistili, že budete mít pod kontrolou vaše náklady na cloud – a to jak nyní, tak i na konci roku:

  1. Nejprve zhodnoťte vaši současnou cloudovou strategii, abyste zjistili, zdali vám pomáhá naplnit požadavky vaší firmy.
  2. Zajistěte si přehled všech cloudových zdrojů, které využíváte napříč organizací, podle jednotlivých oddělení.
  3. Poznejte osoby zainteresované na cloudu v rámci jednotlivých oddělení. Jde o lidi, kteří vám pomohou splnit firemní požadavky pro nasazení cloudu. Nemůžete to zvládnout sami a čím více to bude iniciativa v rámci celé firmy, tím úspěšnější bude.
  4. Lidé, procesy a technologie – nyní, když znáte vaše zainteresované osoby, jaký využijete proces a řešení pro řízení rozpočtu a nákladů na nasazení cloudu?
  5. Definujte zodpovědnost za všechny využívané cloudové zdroje – to je klíčové jak pro přehled o cloudových zdrojích, ale také pro jejich sdružování, takže je můžete sledovat podle odpovědného vlastníka a oddělení.
  6. Nastavte rozpočty (předem) – pokud jste to neudělali v roce 2017, udělejte si novoroční předsevzetí (vím, také je nesnáším) pro rok 2018, že budete proaktivní a nastavíte rozpočty pro vaše cloudové zdroje. To vám umožní efektivně sledovat náklady oproti rozpočtu a informovat všechny zainteresované osoby.

Šest výše uvedených kroků je skvělých, pokud již využíváte cloud, ale co když s cloudem teprve začínáte? Pak jsou zde kroky, jako třeba zhodnocení vašeho současného on-premise prostředí, abyste zjistili, jaký on-premise software používáte a posunuli se do cloudu, založeného na spotřebě. Cílem je přesunout jen to, co je využíváno, a nikoli všechno: tímto způsobem vám můžeme garantovat, že vám nasazení cloudu již od prvního dne přinese potřebnou efektivitu. Ve spojení s posouzením vašich on-premise pracovních úloh zjistěte rovněž mobilitu licencí softwaru, který přesouváte do cloudu. Budete vystaveni dodatečným nákladům, nebo máte v cloudu lepší možnosti licencování softwaru?

SPRAVUJETE svoje AKTIVA EFEKTIVNĚ?

Správa softwarového majetku (Software Asset Management) si v poslední době získává v organizacích velkou pozornost. Kvůli skutečnosti, že dnešní pracovní prostředí poskytují zaměstnancům stále větší autonomii, to může vést k výskytu neoprávněně používaného softwaru, se kterým není v rámci IT počítáno. Software se týká všech aspektů práce a zaměstnanci se dnes často příliš nerozmýšlejí, použít služební platební kartu k nákupu toho, co potřebují. Problémy s dodržováním licenčních podmínek mohou organizaci ochromit, pokud nemá kompletní přehled o majetku nasazeném v rámci IT prostředí.

Abyste se ujistili, že ze svých postupů správy softwarového majetku (Software Asset Management, SAM) získáváte maximum, a že se nenecháte přistihnout při porušování licenčních podmínek, navrhujeme vám čtyři kroky, kterými byste měli na začátku roku 2018 projít, abyste se dostali do optimální pozice:

  1. Začněte připravovat strategie SAM a připravte se na investice v roce 2018 – třeba i posouzením vyspělosti SAM z kraje roku 2018.
  2. Zjistěte, které smlouvy bude třeba v roce 2018 obnovit a odpovídajícím způsobem si stanovte plán a vyjednávací strategii.
  3. S pomocí nástroje Risk Profiler posuďte celkové riziko spojené se softwarem, abyste zjistili, kam byste měli soustředit své úsilí.
  4. Ujasněte si, co jsou životní cykly softwaru, a jaké produkty přijdou v letech 2018/2019, abyste se mohli připravit.

Existuje celkem málo odchylek ve správě IT prostředí, ale pokud budete schopni efektivně plánovat, sledovat a optimalizovat, bude snadnější řídit i složitá prostředí.

Navštivte nás prosím na stránkách SoftwareONE, pokud máte nějaké otázky, nebo si chcete ujasnit, jak můžete získat kontrolu nad vašim rozpočtem a náklady na IT pro rok 2018.

Přidat komentář