Připravte se na ukončení podpory SQL Serveru 2008/2008 R2

6 prosince, 2018
Markéta Branbergerová

Autor

Markéta Branbergerová

SAM Consultant společnosti SoftwareONE Czech Republic

Společnost Microsoft oznámila datum ukončení podpory pro SQL Server 2008/2008 R2 v rámci jejího životního cyklu produktů, který trvá 10 let. Od 9. července 2019 již Microsoft nebude vydávat pravidelné bezpečností záplaty, což znamená bezpečnostní riziko pro aplikace běžící nad touto infrastrukturou. Microsoft zároveň uvedl možnosti, jak pokračovat dále.

JAKÉ JSOU MOŽNOSTI?

Microsoft popsal několik scénářů, které můžete využít. Prostředí každé organizace je však individuální, a tak pro nejvhodnější řešení doporučujeme kontaktovat Poradenské služby SoftwareONE.

Obecné scénáře jsou následující:

Upgrade: Pokud máte SQL Server 2008/2008 R2 pokrytý aktivní Software Assurance (SA), pak můžete přejít na novější verzi SQL. Nejnovější verzí je nyní SQL Server 2017. V případě, že jste si zakoupili licence bez SA, pak je zde jedinou variantou nákup zcela nové licence v široké nabídce multilicenčních programů.

Přechod na Azure: Tato varianta vám umožní zachování současné verze a edice bez placení za rozšířenou podporu. Microsoft rozšířil podporu SQL Serveru 2008/2008 R2 prostřednictvím 2 022 serverů migrovaných do Azure.

Placení za rozšířenou podporu společnosti Microsoft: Obvykle jde o poslední z možných řešení, vzhledem k tomu, že náklady za rozšířenou podporu (Extended Support) jsou zhruba 75% z ceny on premise licence.

Pro více informací si můžete stáhnout náš dokument o ukončení podpory SQL Serveru 2008/2008 R2.

Doporučujeme však kontaktovat naše konzultanty zaměřené na software Microsoft!