Průvodce obnovou licenčních smluv Microsoft

13 června, 2018
Markéta Branbergerová

Autor

Markéta Branbergerová

SAM Consultant společnosti SoftwareONE Czech Republic

Nadcházející obnovení licenční smlouvy se společností Microsoft může vyděsit i nejostřílenější IT a nákupní profesionály. Nezáleží přitom na tom, zdali jde o vaši první obnovu podnikové smlouvy (Enterprise Agreement, EA), nebo jestli jste si tímto procesem prošli již několikrát. Často je to způsobeno omezeným množstvím informací, nedostatkem času na přípravu na nadcházející obnovu smlouvy nebo změnami v rámci vašeho IT prostředí. Agentura Gartner předpovídá pro rok 2018 růst trhu podnikového softwaru o 9,5 procenta, což představuje globální investice kolem 389 miliard dolarů. Obnovy smluv se společností Microsoft přitom pro organizace představují každý rok podstatný náklad. Software je zkrátka drahý, přesto nezbytný, výdaj.

Společně s rostoucí složitostí licencování softwarových produktů společnosti Microsoft se zvyšují i rozpočty na IT, což vede k tomu, že se naši zákazníci začínají ptát:

  1. Představuje obnova smlouvy budoucí stav podle naší strategie a zajistí, že budeme skutečně využívat produkty, které jsme si pořídili?
  2. Neplatíme za naše licence na produkty společnosti Microsoft zbytečně mnoho, nebo naopak nedostatečně?
  3. Dodržujeme licenční podmínky?
  4. Jak zachováme shodu s licenčními podmínkami i v budoucnu?
  5. Jak se během uplynulých třech let změnilo licencování produktů společnosti Microsoft a jaký to bude mít na nás vliv?

JAKÝ JE PŘÍSTUP SOFTWAREONE K OBNOVÁM SMLUV SE SPOLEČNOSTÍ MICROSOFT?

Přístup SoftwareONE k obnovám licenčních smluv se společností Microsoft je navržen tak, aby vyřešil práci spojenou s obnovou smluv a snížil obavy a nejistotu vašich týmů.

Počátkem každého obnovení licenční smlouvy se společností Microsoft je posouzení správy softwarového majetku (Software Asset Management, SAM). Tento úkol definuje současné licenční nároky a jak jsou licence instalovány ve vašem prostředí. Nástroj na SAM je v tomto procesu sice užitečný, ale často sám o sobě nepostačuje k zajištění dodržování licenčních podmínek. SoftwareONE povyšuje data z SAM nástroje na novou úroveň, jelikož využívá roky zkušeností a odborných znalostí o komplexních licenčních a programových pravidlech společnosti Microsoft, pro potvrzení, že při současném stavu pořízených licencí budou naši zákazníci dodržovat licenční podmínky. Kde tedy začít?

ZÍSKÁNÍ PODPORY

Dalším krokem je zapojení vašeho IT a relevantních zainteresovaných osob do určení, jak byste měli řešení společnosti Microsoft používat pro dosažení vašich cílů během následujících 12 až 36 měsíců. Dosáhneme toho díky zhodnocení vašeho plánu pro IT a sdílení znalostí o současných řešeních, funkcích a programech společnosti Microsoft. To zahrnuje dodatečné konverzace a dokumentaci k odhalení možností konsolidace vydavatelů, profilování uživatelů pro optimalizaci ceny a spotřeby a určení požadovaných řešení a jejich funkcionality – v porovnání s potřebami – během obnovy smlouvy.

Tým našich zkušených konzultantů pro poradenství s řešeními společnosti Microsoft vytvoří detailní analýzu možností licencování. Naši konzultanti mají přístup k optimálním možnostem licencování a obnovení smluv, včetně možností programů společnosti Microsoft, dostupnosti nejlepších cen a požadavkům na Software Assurance. Tento dokument obsahuje komplexní informace pro rozhodování o obnově licenční smlouvy včetně potenciálních rizik, kladů a záporů i doporučení konzultantů.

Optimalizace před uzavřením smlouvy je považována za součást celého procesu obnovy. Nejprve bude odstraněna jakákoli nadbytečnost, zjištěná během nasazení SAM, pokud nebude dále potřebná pro růst. Následně, jako součást přizpůsobení řešení, zhodnotí naši konzultanti osvědčenými postupy infrastrukturu serverů a SQL databází pro podporu konsolidace serverů, migrace do cloudu a vyřazení nepotřebných systémů z provozu pro optimalizaci před obnovou smlouvy. Nakonec budou nasazeny profily uživatelů a zařízení pro zamezení přelicencování skupin uživatelů a sladění licencování se spotřebou technologií.

VYHOVUJE TO VAŠIM POTŘEBÁM?

Zjistěte, jak vám může přístup SoftwareONE k obnovám smluv se společností Microsoft pomoci zajistit maximálně strategickou a optimalizovanou obnovou smlouvy. Stačí nás kontaktovat!