Nejdůležitější otázky kolem ukončení podpory Windows 7

26 listopadu, 2019
Markéta Branbergerová

Autor

Markéta Branbergerová

SAM Consultant společnosti SoftwareONE Czech Republic

Dne 14. ledna 2020 oficiálně začne ukončování podpory Windows 7. Od tohoto data nebudou Windows 7 dále podporována na noteboocích, desktopech a mnoha dalších zařízeních, což znamená, že již nebudou uvolňovány žádné opravy chyb ani kritické aktualizace. Pro mnoho lidí a organizací, které používají Windows 7, jde o slavnostní okamžik, protože bez ohledu na to, že jde o více než 10 let starý operační systém, jde o druhou nejpopulárnější verzi Windows na trhu. Ještě na konci roku totiž na 37 procentech zařízení s Windows běžela právě Windows 7.

S více než miliardou uživatelů Windows po celém světě to znamená, že ukončení podpory Windows 7 postihne stovky milionů lidí. Pro úplné pochopení rizik a dopadů, spojených s ukončením podpory Windows 7, se podívejme na některé často kladené otázky.

Co znamená ukončení podpory Windows 7 pro vaši organizaci?

Jakmile dojde k ukončení podpory Windows 7, ukončí Microsoft poskytování technické podpory všem, kdo budou tento operační systém dále provozovat. To znamená, že pokud by vaše organizace narazila na nějaké chyby nebo bezpečnostní mezery, už nebude možné požadovat po Microsoftu nápravu, pokud si nepořídíte rozšířenou podporu. Microsoft namísto toho přesune svoje zdroje ke svým aktuálně nabízeným produktům, jako jsou Microsoft 365 a Windows 10. To se týká všech zařízení včetně počítačů, tabletů i notebooků, provozujících většinu edic Windows 7 včetně Home, Pro, Enterprise a Ultimate.

Nicméně, některé specializované systémy, jako jsou třeba čerpací stanice nebo bankomaty, provozující Windows 7 Embedded, budou i po oficiálním ukončení podpory Windows 7 nadále získávat podporu. Abyste si ověřili všechny podrobnosti o tom, kdy bude ukončena podpora konkrétních verzí Windows 7, použijte nástroj Vyhledat životní cyklus produktu, dostupný na webu společnosti Microsoft.

Co mohu očekávat po ukončení podpory Windows 7?

Jakmile skončí podpora Windows 7, nemohou organizace očekávat jakoukoli oficiální technickou podporu pro celý operační systém – včetně bezpečnostních záplat. Organizace by měly zvážit také to, že mnoho vývojářů začne pomalu ukončovat podporu svých aplikací, založených na Windows 7. Výsledkem je, že mnoho organizací zůstane s minimální nebo žádnou podporou i u těchto systémů, což může vést k problémům s kompatibilitou, zpožděním s plánováním softwaru, ztrátě dat a nákladným narušením zabezpečení dat.

Organizace mohou ještě krátce před oficiálním ukončením podpory očekávat rozsáhlou bezpečnostní opravu. Tato finální aktualizace se typicky snaží ošetřit všechny bezpečnostní mezery, o kterých tým Microsoft ví, a zajistí, aby byly ošetřeny všechny na poslední chvíli objevené chyby. Nicméně, okamžitě, jak bude tato aktualizace uvolněna, budou hackeři vědět, že žádné další aktualizace již nepřijdou, a okamžitě začnou pracovat na odhalení bezpečnostních mezer. Kvůli obrovské popularitě Windows 7 by organizace měly očekávat, že hackeři již připravují útoky na ty, kdo včas neaktualizují.

Můžeme i po lednu 2020 dále používat Windows 7?

Technicky vzato, ano. Vaše zařízení se systémem Windows 7 budou i po oficiálním datu ukončení podpory využívat veškerou funkčnost, aniž by došlo k závažné chybě nebo bezpečnostnímu incidentu. Určitě se ale nedoporučuje používat Windows 7 kvůli zvětšující se zranitelnosti způsobené zastaralým operačním systémem.

Jestliže vaše organizace nemůže všechna svá zařízení upgradovat na nový operační systém před lednem 2020, Microsoft nabídne pro Windows 7 rozšířenou podporu. Bude to ale pro vás znamenat vysoké finanční náklady a také vás to vystaví rizikům, způsobeným aplikacemi třetích stran, které přestanou Windows 7 podporovat.

Kolik bude stát rozšířená podpora pro Windows 7?

Poplatky spojené s rozšířenou podporou se odvíjejí od doby exspirace operačního systému, přičemž náklady se každý rok zdvojnásobují. Zde je stručný přehled ceníku Microsoftu za rozšířenou podporu Windows 7:

  • Mezi lednem 2020 a lednem 2021 – 25 dolarů za zařízení s Windows 7 Enterprise; 50 dolarů za zařízení s Windows 7 Pro.
  • Mezi lednem 2021 a lednem 2022 – 50 dolarů za zařízení s Windows 7 Enterprise; 100 dolarů za zařízení s Windows 7 Pro.
  • Mezi lednem 2022 a lednem 2023 – 100 dolarů za zařízení s Windows 7 Enterprise; 200 dolarů za zařízení s Windows 7 Pro.

Pokud vaše organizace ještě nemá nastaven jasný plán migrace, pamatujte na to, že možná budete potřebovat krátkodobě platit za tyto aktualizace, abyste zajistili zabezpečení vaší sítě. Na druhou stranu, pokud podporu potřebuje jen několik zařízení, provozujících kriticky důležité aplikace, poskytne tato struktura cen vašemu IT týmu další tři roky na hledání aktuálních alternativ.

Jak po ukončení podpory Windows 7 zajistíme dodržování licenčních podmínek?

Existuje několik cest, které vaší organizaci umožní i po ukončení podpory Windows 7 dodržovat licenční podmínky dodavatelů softwaru. První možností je pořízení rozšířené podpory přímo od Microsoftu, což vaší organizaci umožní dodržovat licenční podmínky během následujících tří let, ale za cenu značných nákladů. Druhou možností je upgrade vašeho operačního systému. Většina organizací se přitom rozhodne pro aktualizaci na Windows 10, ale ostatní si mohou zvolit i alternativy jako Linux nebo Windows 10 Virtual Desktop.

Shrnutí

Nicméně, dodržování licenčních podmínek nemá jediné univerzální řešení pro všechny. Pro zajištění plné licenční shody a abyste získali maximum z vašich současných i budoucích licencí softwaru Microsoft, by se vaše organizace měla spojit se zkušenými konzultanty, kteří rozumí produktům Microsoft a jejich licencování. Jelikož jsou pro mnoho organizací licenční podmínky společnosti Microsoft těžko pochopitelné, využití podpory expertů zajistí, že bude vaše organizace následovat nejlepší cestu ukončení podpory Windows 7.