Osvědčené postupy pro snížení a řízení nákladů na cloud

28 února, 2019
Roman Kvapil

Autor

Roman Kvapil

Cloud Consultant společnosti SoftwareONE Czech Republic

V našem globálním průzkumu „Pochopení a řízení nákladů na on-premise software a cloud“ z roku 2018 byly hlavní obavou respondentů, pokud jde o využití cloudu, vysoké náklady s tím spojené. Tuto obavu uvedlo plných 43 procent respondentů průzkumu.

Organizace si v letošním roce budou muset odpovědět na otázku: „Co pro nás bude přechod do cloudu skutečně znamenat?“. Celkový přehled o softwarovém majetku – ať už jde o on-premise software, nebo cloud – je opravdu nedostatečný a způsobuje ve většině organizací více než 30% plýtvání, pokud jde o náklady na software.

Agentura Gartner navíc uvádí, že více než 1,3 bilionů dolarů investovaných do IT bude ovlivněno organizacemi, přesouvajícími své investice do cloudu, což povede k tomu, že se do roku 2022 do přesune do cloudu 28 % investic podniků (oproti 19 % v loňském roce).

Tabulka 1: Podíly přesunu do cloudu dle kategorií

Zdroj: Gartner (srpen 2018)

Takže víme, že organizace sice nemají dostatečný přehled o tom, co je v cloudu využíváno a kolik to stojí, ale investice do cloudových služeb se rozhodně nesnižují. Co tedy mohou organizace udělat, aby se chránili před překročením nákladů na cloud v krátkodobém i dlouhodobém horizontu?

Tradiční cesty úspory nákladů

Existuje několik klíčových oblastí, na které se mohou organizace zaměřit, aby mohly lépe řídit náklady na cloud. Typicky ale nejde o dlouhodobá řešení:

  • Vypnutí služeb, které již nejsou používány (například již nepoužívaných databází).
  • Správné nastavení velikosti a časového rozvrhu virtuálních strojů, aby bylo zajištěno, že nepoběží „naprázdno“, a především nebudou čerpat zbytečně moc zdrojů.

Je to sice dobrý začátek, ale jde jednoduše o pouhou záplatu na skutečně rozsáhlejší problém, kterým je nedostatečný přehled a chybějící přesná data o tom, co se skutečně odehrává ve vašem cloudovém prostředí.

Právě zde může platforma PyraCloud od SoftwareONE poskytnout přesný obrázek o vašich nárocích, inventáři a spotřebě, pokud jde o cloud. A co je nejdůležitější, PyraCloud promění to, co se často jeví jako nehmatatelný majetek, ve fyzické, měřitelné aktivum, optimalizované pro konkrétní využití ve vaší organizaci.

Jak vám PyraCloud pomůže spravovat a řídit vaše náklady na cloud

PyraCloud vám poskytne jedinou platformu pro získání přehledu o vašem multi-cloudovém prostředí od IaaS po SaaS. Umožňuje organizacím zjišťovat, sledovat a alokovat cloudové zdroje a spotřebu cloudových služeb až na úroveň jednotlivých oddělení a nákladových středisek. Když budete chtít, dostanou se tím cloudové zdroje a jejich spotřeba do popředí zájmu, místo aby se rozplynuly v éteru.

Přehled o využívání cloudu

PyraCloud se navíc stále vyvíjí, stejně jako se vyvíjejí potřeby zákazníků v oblasti cloudu. Naším nejnovějším vylepšením je Procurement Workbench, nástroj poskytující specialistům nákupu jeden společný přehled o všech nákupech softwaru – ať už on-premise nebo v cloudu – pro zjednodušení nákupů i udržení přehledu o nákupech.

Přehled o využívání Office 365

Společnost SoftwareONE rozumí složitému procesu, spojenému s přesunem do cloudu, a bude s vámi spolupracovat, aby vám pomohla spravovat a řídit vaše náklady na cloud, abyste se vy mohli soustředit na optimalizaci vašich podnikových procesů – tedy hlavní bod vašeho přesunu do cloudu.

Kontaktujte nás pro více informací nebo klikněte na záznam našeho webináře níže, kde vám předvedeme živou ukázku platformy PyraCloud a práci s náklady cloudových služeb!