Zajistěte si optimální přechod na Microsoft SQL 2017 po ukončení podpory SQL 2008/R2

25 června, 2019
Markéta Branbergerová

Autor

Markéta Branbergerová

SAM Consultant společnosti SoftwareONE Czech Republic

S končící podporou pro Microsoft SQL Server 2008/R2, která nastane již 9. července 2019, je třeba se zamyslet, jak optimálním způsobem přejít na nejnovější verzi Microsoft SQL 2017.

Proč přejít z Microsoft SQL 2008/R2 na Microsoft SQL 2017?

Hlavním důvodem, proč byste měli opustit od užívání Microsoft SQL Server 2008/R2 je končící podpora od výrobce v rámci Životního cyklu produktů. V praxi to bude znamenat nejen ukončení vývoje této verze, ale zejména ukončení distribuce bezpečnostních záplat. Tyto bezpečností záplaty (ESU) je možné si předplatit ještě na následující 3 roky ovšem za poměrně nemalé náklady s dostupností pouze pro určitý segment organizací. Řada organizací, proto zvažuje přechod na nejnovější verzi Microsoft SQL Server 2017 nebo možnosti migrace do Azure (PaaS/IaaS), kde je možné tyto bezpečností aktualizace (ESU) využívat bezplatně.

Výhody SQL serveru 2017

Ve srovnání s Microsoft SQL Serverem 2008/R2 nabízí Microsoft SQL Server 2017 mnoho nových funkcí a výhod:

Výkon a produktivita

Očekávejte především lepší výkon a produktivitu. Především díky mnoha novým funkcím. Příkladem funkce na zvýšení produktivity je STRING_AGG, která vezme všechny výrazy z řádků a spojí je do jediného řetězce. Další funkcí může být TRIM, příkaz výrazně usnadňující práci, který odstraní mezery nebo jiné specifické znaky ze začátku a konce řetězců. Díky těmto zásadním vylepšením stráví váš IT tým méně času každodenní údržbou a může věnovat více času optimalizaci vaší datové infrastruktury.

Analýza

Microsoft SQL Server 2017 také poskytuje lepší grafické struktury databází, což umožňuje snadněji vizualizovat informace. Microsoft SQL Server 2017 také uživatelům umožňuje přidávat grafy a uzly.

Integrace

Ve srovnání s předcházejícími verzemi nabízí Microsoft SQL 2017 mnohem lepší integraci. Do Microsoft SQL Serveru 2017 je vestavěno mnoho služeb, které mohou být implementovány v rámci instalace. K dispozici je mnoho různých komponent, jako například Reporting Services, Machine Learning Services nebo SQL Server Data Tools. Kromě těchto nástrojů nyní Microsoft SQL 2017 podporuje Python pro analýzy v rámci databáze, což znamená, že IT týmy se znalostí Pythonu mohou vyjádřit koncepty s menším množstvím kódu než v Microsoft SQL 2008, které podporuje pouze jazyky jako C++ a Java.

Kompatibilita s Linuxem

Microsoft SQL Server 2017 je nyní kompatibilní s Linuxem. Což může být zcela zásadní pro organizace, které již mají rozsáhlou linuxovou infrastrukturu.

S ukončením podpory Microsoft SQL mohou pomoci poradenské služby

Když jde o kriticky důležitá data, mělo by být hlavní prioritou vaší organizace zmírnění rizik, která se jich týkají. Právě proto může být konzultace s experty nejdůležitějším krokem vašeho procesu řešení konce podpory Microsoft SQL. S využitím služeb, jako jsou poradenské služby k produktům Microsoft, může být současné a plánované používání Microsoft SQL Serveru 2008 ve vaší organizaci použito k určení nejlepšího plánu, jak může vaše organizace upgradovat na Microsoft SQL Server 2017.

Pro více informací o tom, jak vám můžeme pomoci, může vaše organizace získat plán svých budoucích investic do Microsoft SQL. Podívejte se na naši službu Odborné podpory. Nebo nás kontaktujte ještě dnes, chcete-li mluvit s některým z našich expertů!