Top 5 předpovědí pro správu softwarového majetku

20 listopadu, 2018
SoftwareONE Czech Republic

Autor

SoftwareONE Czech Republic

Tentokrát jsme se podívali do budoucnosti v oblasti správy softwarového majetku (SAM). Hlavním cílem těchto předpovědí je, aby si byli manažeři vědomi problémů uvedených níže a potenciálních úskalí při nastavování firemní strategie správy majetku. Jaké jsou tedy naše předpovědi?

Očekáváme, že do roku 2022 dosáhne míra neúspěchu SAM inciativ 25 %, což pravděpodobně vyústí v situaci, kdy zákazník buďto zcela ukončí své úsilí a zaměří se na něco jiného, nebo tuto investici opustí, protože získá jen neužitečné informace. Gartner i další IT analytici tuto statistiku podporují a poznamenávají, že míra neúspěchu může být dokonce ještě vyšší. Navíc předpovídáme, že 50 % zákazníků usilujících o SAM program dopadne s žalostně nesplněným očekáváním přínosů kvůli chybám při řízení změn, vnitřní byrokracii, chybějícím dovednostem, chybným rozhodnutím o použitých nástrojích a nerealistickým očekáváním.

DOBRÉ ZPRÁVY

Pozitivní změnou ve správě softwarového majetku bude, že 30 % SAM programů bude považováno za „strategické“. To ale znamená, že pro mnohé firmy bude mít řešení shody s licenčními podmínkami menší význam, protože se pozornost přesune ke zlepšení uživatelské zkušenosti, integrovaným softwarovým dodavatelským řetězcům, vylepšenému zabezpečení a lepším řešením business intelligence. Také to ale také znamená, že budou organizace potřebovat lepší poradenství týkající se digitální transformace, včetně kompletních návodů, jak provést skutečné změny. Tento předpoklad podporují i výsledky nedávného průzkumu agentury Gartner, podle kterého téměř 80 % lidí zodpovědných za SAM podléhá přímo výkonnému vedení firmy a 27 % z odpovědných lidí je přímo členy výkonného vedení.

Je také pravděpodobné, a mnoho analytiků to předpovídá, že v následujících dvou letech dojde ve Spojených státech k recesi. Tuto předpověď podporují významné firmy jako KKR, která předpovídá recesi ve Spojených státech již během roku 2019 v rámci masivního snižování zadluženosti milleniálů. Investiční banka JPMorgan varuje, že příští globální recese udeří v roce 2020.

Model pravděpodobnosti recese, vytvořený jako součást zprávy Guggenheim CIO Outlook, předpokládá, že další recese začne koncem roku 2019 nebo začátkem roku 2020. Pokud k takovému zpomalení ekonomiky dojde, obvyklou reakcí je snížení nákladů na IT, což zabrzdí mnoho technologických investic včetně těch do správy majetku. Nicméně, zákazníci se budou agresivněji dívat na přístupy k úspoře nákladů, bez masivních kapitálových investic. V překladu to znamená, že by měl výkonný management nyní více tlačit na správné investice, aby mohl pomoci odstranit plýtvání a nepotřebné náklady na software během zpomalení ekonomiky.

NÁKLADY NA CLOUD BUDOU DŮLEŽITĚJŠÍ

Naše další předpověď je určena zákazníkům, kteří chtějí mít lepší přehled o svých nákladech na cloudové služby. Realitou je samozřejmě posun k hybridním cloudům, ale mnoho firem bude zklamaných postupem většiny dodavatelů SAM nástrojů, kteří se snaží řešit jejich dilema při řízení nákladů. Náš nedávný globální průzkum mezi výkonným managementem a IT manažery „Řízení a pochopení nákladů na on-premise software a cloud“ ukázal, že pro téměř polovinu respondentů (43 %) představují vysoké náklady jednoznačně největší obavu při využívání cloudu.

Dodavatelé SAM nástrojů sice získali nové technologie pro řízení SaaS, ale plány na jejich integraci se neočekávají dříve než do konce roku 2019 a dokončení jejich vize je otázkou. Realitou je, že i s takovými nástroji bude řízení služeb jako Dropbox, Salesforce a 20 až 30 dalších ve většině organizací vyžadovat čas a zdroje. Aby jej bylo možné dělat správně, bude řízení nákladů na cloud vyžadovat označování majetku a další čištění, abychom získali smysluplná data.

NÁSTUP ROBOTŮ

A nakonec, dlouhodobá předpověď budoucnosti napříč celým IT bude nepochybně zahrnovat robotickou automatizaci procesů (robotic process automation, RPA). V roce 2016 společnost McKinsey uvedla, že až 70 % podnikových procesů bude automatizováno s využitím AI, tedy umělé inteligence (artificial intelligence). Od té doby naskočily do tohoto vlaku společnosti po celém světě a začaly masivně investovat do robotizace. Během mých konzultací pro jednu z největších telekomunikačních firem na světě jsem mohl pozorovat, jak ředitel informatiky přijal myšlenku RPA a vyzval ostatní manažery, aby automatizovali opakující se pracovní procesy v rámci celého IT. Předpokládané funkce pro zavedení RPA ve správě majetku v blízké době zahrnují fakturaci, nákupní objednávky, správu katalogů, a dokonce i řízení nároků – tedy oblast, do které SoftwareONE investuje.

Ať už se naše předpovědi vyplní či nikoliv, naši SAM experti vám nabízejí už nyní pomoc se správou softwarového majetku.

Stačí nás kontaktovat!