Vánoce v cloudu

Prosinec 19, 2016
Jan Kareta

Autor

Jan Kareta

Cloud Architect společnosti SoftwareONE Czech Republic

S blížícím se vánočním časem se většině z nás podaří snížit pracovní zatížení a my se můžeme věnovat rodině, užívat si svátečního volna a oslavit konec právě uplynulého roku. Chtěl bych proto využít této příležitosti a podívat se na cloud trochu v méně vážném, vánočním duchu.

Vánoční svátky a jejich hlavní představitel, ať už je to Ježíšek nebo třeba Santa Claus, vlastně funguje jako cloud – je k dispozici všude, po celém světě. Jak jinak by mohl rozdat tolik dárků po celém světě za jeden den? Tato bytost vlastně zajištuje globální službu kdykoliv a kdekoliv, aby splnil přání svým „zákazníkům“. Jsem jistojistě přesvědčen, že tedy používá nějaký nebeský cloud. A když už je to cloud, tak je určitě Azure – blankytně modrý. Jistě, Santa Claus má také své pomocníky, takže na to není úplně sám, ale jak jinak by mohl zajistit, aby celý jeho tým měl potřebné informace k dispozici? Musejí přeci vědět, kam a kdy dárky doručit, kdo byl hodný a kdo ne…

A právě pomocí cloudových služeb, jako je Office 365, mohou všechny důležité informace sdílet: seznam přání může být v e-mailu, jmenovky k dárkům a vánoční pohlednice ve OneDrive a databáze obdarovaných v Excel Online. Ideální nástroj pro práci v týmu! A pokud již bude Ježíšek nebo Santa na cestě a bude potřebovat zjistit informace online, stačí si vše díky cloudu ověřit přes telefon.

Přání také mohou přicházet na „ústřednu“ po celý celý rok a všechna data budou bezpečně uložena. Před Vánocemi se ale dá očekávat největší špička. To ale samozřejmě není pro vánoční bytosti žádný problém – jakmile zjistí, že potřebují větší výkon, v nebeském cloudu požádají o další zdroje a mají je velmi rychle k dispozici – tak jako v reálném světě. A v lednu, kdy špička pomine, své mráčky (servery) zase vypnou, ale budou je mít připravené na další rok. Určitě můžete namítnout, že ani nebeský cloud nemůže být zadarmo. Ale od toho máme jednoduchý princip předplatného cloudových služeb Office 365! Pokud jsme byli v průběhu roku hodní a předplatili jsme si vánoční služby, budeme díky tomu pod stromečkem odměněni.

Ale teď už vážně, vážení čtenáři. Předcházejícími větami jsem se vám snažil odlehčeným způsobem nastínit, že cloudu se bát určitě nemusíte. Ač si to možná ani neuvědomujeme, i v běžném životě využíváme princip cloudových služeb. Tak proč je také plně nevyužívat v IT? Letošní rok už končí, ale pojďme si dát společné předsevzetí do toho nového. Společnost SoftwareONE vám bude plně nápomocná při budování cloudu a přesunu vašeho IT prostředí do virtuální podoby.

Jménem společnosti SoftwareONE bychom vám chtěli popřát krásné a klidné vánoční svátky a hodně úspěchů v roce 2017!

Jan Kareta, Cloud Consultant/Architect

cestou cloudu

Přidat komentář